top of page

Dlaczego Malaga jest miastem wyjątkowym

 

Malaga według Eurobarometru, badań opublikowanych w 2016 przez Komisję Europejską, jako jedyny reprezentant Hiszpanii znalazła się w rankingu 10 europejskich miast o najwyższym ogólnym poziomie satysfakcji z życia. Ponadto wybrana trzecim najlepszym kierunkiem turystycznym w Europie 2016 według rankingu Tripadvisora, jednym z 50 najlepszych destynacji 2017 według Travel + Lesure oraz najlepszym słonecznym kierunkiem Świat Bożego Narodzenia 2018r. według European Best Destination. 

Co czyni Malage miastem wyjątkowym ? Co ma w sobie, czego nie znajdziemy nigdzie indziej w okolicy ? Oto kilka przykładów tych oczywistych i mniej znanych. 

Bogate korzenie
 

Historia miasta charakteryzuje się przemijaniem kilku kultur, które na przestrzeni wieków odcisnęły swoje znaczące piętno w kształtowaniu miasta, które znamy dziś. Malaga jest jednym z najstarszych miast europejskich, założonym przez Fenicjan w VIII w. p.n.e. wówczas znanym jako Malaka, co prawdopodobnie pochodziło od fenickiego słowa oznaczającego sól. Po okresie dominacji kartagińskiej Malaka była władana przez Rzymian, o czym świadczą m.in. odkryte w 1951r. ruiny teatru rzymskiego. Zbudowany w pierwszym wieku przed naszą erą w czasach panowania Augusta I służył jego mieszkańcom do trzeciego wieku naszej ery. Innym ważnym reliktem tej epoki jest odnaleziona w 1851 r. brązowa tablica , na której zapisano Lex Flavia Malacitana, czyli status miasta Konfederacji rządzonego własnymi prawami. Obecnie możemy zobaczyć jego fragmenty na fasadzie Centro de Interpretación del Teatro Romano. W następnej kolejności Malaga została zdobyta przez Wizygotów by w 716 r. na kolejne osiem wieków stać się miastem muzułmańskim. W tym okresie, w miejscu rzymskich fortyfikacji powstaje jeden z najbardziej charakterystycznych punktów Malagi - Alcazaba, czyli aktualnie najlepiej zachowana twierdza Maurów w Hiszpanii. Do jej obrony w pierwszej połowie XIV w. na górze o wysokości 131 m n.p.m wzniesiono Zamek Gibralfaro, który po zdobyciu Malagi w 1487r. przez chrześcijan, aż do początku XXw. pełnił funkcje garnizonu. Pozostałości archeologiczne, pokazujące bogate korzenie miasta (fenickie, rzymskie, mauretańskie) możemy zobaczyć w podziemiach Pałacu Buenavista, w której mieści się Muzeum Picassa, jak rownież w Hotelu Vincci. 

Klimat 
 

Nie bez powodu Malaga jest stolicą wybrzeża słońca, które świeci w tym regionie średnio

320 dni w roku. Z kolei jej łagodny mikroklimat zawdzięcza górą, które chronią ją przed falami gorącego i mroźnego powietrzna znad kontynentu. Jej specyficzne położenie sprawia,

że w Maladze występuję ciekawe zjawisko atmosferyczne, zwane Terrral - czyli gorącego wiatru, który może osiągać temperatury powyżej 39º stopni. Jak sama nazwa wskazuje, wiatr ten pochodzi z ziemi, czyli z północy i północnego zachodu i jest ściśle związany z tzw.

Efektem Foehna, który polega na tym, że gdy masa powietrza napotyka przeszkodę na swojej drodze, taką jak góra, powietrze musi się podnieść. Gdy opada powoduje to, że powietrze traci wilgoć i jest bardziej suche, dzięki czemu temperatura powietrza wzrasta.

 

W Maladze panuje klimat typowo Śródziemnomorski, z gorącym latem i delikatną zimą. 

Pierwsze miesiące roku bywają deszczowe, by następnie od kwietnia do listopada cieszyć się pełnią słońca. Najgoretszym miesiącem jest sierpień i lipiec, do najprzyjemniejszym zaliczam maj oraz wrzesień i pażdziernik. W zimie temepratura spada max do 10 stopni w ciagu dnia i 5 stopni w nocy, rzadko do zera, a śnieg w samej Maladze nie występuje. Na zachód od Malagi plaże sa piaszczyste, z kolei na wschód sa malutkie kamyczki. Woda w morzu jest najprzyjemniejsza we wrześniu.  

Roślinność 
 

Pierwszym przykładem unikatowego miejsca w Maladze z bujną roślinnością jest utworzony pod koniec XIXw. na terenach odzyskanych z morza - Paseo del Parque. Teren od początku został zaprojektowany jako park śródziemnomorski z wieloma gatunkami tropikalnymi i subtropikalnymi, co czyni go jednym z najważniejszych parków publicznych w Europie pod względem egzotycznej flory. Można tu znaleźć ponad 2tys. gatunków roślin z 5 kontynentów, m.in. bambusy, wiele rodzajów plam, draceny smocze.

 

Kolejnym miejscem jest Ogród Botaniczny Jardín Botánico - Histórico La Concepción. Wiejska posiadłość Finca de la Concepción jest jednym z najpiękniejszych i najważniejszych tropikalnych i subtropikalnych ogrodów Hiszpanii oraz jednym z najbardziej cenionych w całej Europie. Utworzona została ok.1855 r. przez markiza Casa Loring, kilka lat później rozbudowany przez drugich właścicieli rodzinę Echevarría.Cała posiadłość mieści się na powierzchni 23 hektarów, w tym 3 hektary są uznane za ogród historyczny, który tworzą fontanny i wodospady w połączeniu z pięknym wyborem subtropikalnych roślin z całego świata. Znajduje się tutaj ponad 25 000 roślin należących do około 2000 różnych gatunków, z czego 90 to palmy, 200 to rośliny rodzime, a pozostałe tropikalne i subtropikalne.

La Manquita
 

Katedra Wcielenia (Santa Iglesia Catedral Basílica de la Encarnación) wzniesiona między XVI a XVIII w. według planów Diego de Siloé w miejscu głównego meczetu Malagi, jest bezapelacyjnym symbolem Malagi. Nazywana jest potocznie „jednoręką damą”, bowiem mimo że prace trwały ponad 250 lat, nigdy nie została ukończona. Pierwotny projekt zakładał budowę dwóch wież, jednak brak funduszy uniemożliwił jej rozbudowę i do dziś nie podjęto się kontynuacji prac. Mimo wszystko Katedra jest najwyższą budowlą w Maladze, a plany zagospodarowania miasta zabraniają wznoszenia obiektów wyższych od niej. 

 

Nie każdy wie, że prócz zwiedzania wnętrz można również "wspiąć się" na jej dach, by nie tylko podziwiać niesamowite widoki, ale i poznać La Manquite z całkowicie innej perspektywy. Bovedas Catedral, czyli sklepienia Katedry to wyprawa podczas, której trzeba pokonać 200 stopni XVIII w. wieży północnej, wąskie korytarze, i tarasy kaplicy by wspiąć się na 50 metrów i móc podziwiać Malagę w pełnej okazałości. Podczas wizyty z przewodnikiem usłyszmy nie tylko historię Katedry, ale również zobaczymy z bliska różnice architektoniczne, wynikające z budowy na przestrzeni różnych wieków. 

Miasto Muzeów 
 

Na przełomie kilku ostatnich lat Malaga stała się prawdziwym miastem muzeów. Aktualnie jest ich łącznie aż 40! Większość z nich zlokalizowana jest w centrum historycznym, co czyni Malagę jednym z miast o największej gęstości muzeów na starym mieście. Na szczególną uwagę zasługuję Centro Pompidou, które jest pierwszym oddziałem francuskiego muzeum sztuki współczesnej, ulokowanym poza Francją.

 

Ponadto warto się wybrać do Museo de Malaga, jednego z najważniejszych w historii Malagi. Jego siedziba znajduje się w neoklasycznym budynku pałacu (Palacio de la Aduana), wybudowanego w latach 1788 - 1826, który poza morskim urzędem celnym, pełnił funkcje fabryki tabaki oraz zastępczej siedziby rządu prowincji. Muzeum powstało w wyniku połączenia Muzeum Sztuk Pięknych i Muzeum Archeologicznego. Dzięki temu kolekcja składa się z ponad 15 tys. sztuk archeologicznych i 2 tys. prac z XIX i XXw., posiadając w swojej ekspozycji jedne z najważniejszych dzieł sztuki hiszpańskiej, jak np. obraz „Anatomía del corazón" ( 1890) Enrique Simonet; “Dolorosa” Pedro de Mena, czy "Cabeza de mosquetero" ( 1.968) Pablo Picasso.

La Farola 
 

Wybudowana w 1817r. i do dziś służąca tym, co na morzu latarnia morska w Maladze, jest jedną z dwóch hiszpańskich latarni morskich o kobiecej nazwie (druga na Teneryfie), co na skale krajową czyni ją wyjątkową. To także ( moim zdaniem) jedno z najlepszych punktów widokowych. Każdemu, kto tu przyjeżdża polecam, aby w pogoni za wytchnieniem i wodą, na chwilę zatrzymał się w tym miejscu i po prostu odwrócił by zobaczyć Malagę w całej jej okazałości.  

 

Latarnia znajduje sie w Muelle Uno, kompleksie spacerowym, połączonym z centrum handlowym i portem jachtowym. Podążając wzdłuż Portu natrafimy na parki, place zabaw, zacumowane jachty, a także ( ku zaskoczeniu nie jednej osoby) kapliczkę wybudowaną w 1732r. , która niczym domek z filmu Incepcja wyłania się nagle pośród nowoczesnego centrum. Jest ona świadectwem tego, jaka naprawdę jest Malaga - historia miesza się tu z nowoczesnością. 

 

La Biznaga
 

Nie kojarze żadnego innego miasta Andaluzji, które miałoby swój kwiat, w tym wypadku dość wyjątkowy.  La Biznaga to bukiet jaśminu, który zwykle jest sprzedawany ulicami Malagi w gorące letnie noce, charakteryzując się wyjątkowym i intensywnym zapachem.

 

Słowo biznaga pochodzi z języka arabskiego i oznacza „dar Boży”. W dawnych czasach był używany jako odświeżacz powietrza ze względu na swój przyjemny zapach i naturalny środek odstraszający komary. Biznagi są wykonywane ręcznie, przy użyciu jaśminu i łodygi nerdo (rodzaju ostu zbieranego późną wiosną). Kwiaty jaśminu są wstawiane na baldach nerdo, gdy są jeszcze zamknięte, a wieczorem kwiaty otwierają się, uwalniając swój charakterystyczny zapach.

Espetos de sardinas 
 

Nie ma nic bardziej charakterystycznego dla Malagi niż sardynki z grilla w barze na plaży. Tradycyjny sposób ich jedzenia polega na upieczeniu około 6 lub 7 sardynek utkniętych w szaszłyk. Ciepło żaru i odrobina soli nadaje im niepowtarzalny smak. Przepis ten został stworzony w XIX wieku przez Miguela Martíneza Solera, choć popularność zyskał podczas wizyty króla Alfonsa XII.

 

Mówi się, że malagueños jedzą espetos w miesiącach, w których nazwa nie zawiera literki „r”, czyli najlepsze z najlepszych skosztujemy w maju (Mayo), czerwcu (Junio), lipcu (Julio) i sierpniu (Agosto). Ponadto najsmaczniejsze i najtańsze espetos de sardinas zjecie w dzielnicy El Palo i Pedregalejo.

Kawa
 

Malaga to jedyne miasto w Hiszpanii, gdzie kawę można zamówić aż na 9 sposobów dzięki jednej z najpopularniejszych i najstarszych kawiarni znajdującej się na Plaza de la Constitucion - Cafe Central. Wszystko zaczęło się w 1954r., kiedy właściciel Cafe Central stworzył oryginalny sposób podawania kawy, oparty na systemie miar. Za miarę stanowił palec, bowiem mieszkańcy bardzo często zamawiając kawę posługiwali się andaluzyjskim wyrażeniem  “un dedo de café”, co werbalizowało ilość kawy na wysokość jednego palca. Powodowało to nie lada zamieszanie, co zainspirowało D.Jose Prado do ujednolicenia systemu opartego na gustach swoich klientów i stworzenia unikatowej możliwości zamawiania kawy. Dzięki temu do dziś, możemy napić się kawy w niespotykany gdziekolwiek indziej sposób. 

Jaką kawę zamówić? 

Solo: kawa czarna bez dodatku mleka

Largo: szklanka kawy z kilkoma kroplami mleka - super mocna

Semi Largo: czarna kawa plus 1/4 szklanki mleka - mocna 

Solo Corto: expresso

Mitad: połowa szklanki kawy, połowa mleka

Entrecorto: 1/4 szklanki kawy plus mleko  

Corto: prawie połowa szklanki kawy

Sombra: 20% kawy plus mleko

Nube: o szklanka gorącego mleka i 10% kawy 

Vino de Malaga
 

Malaga od wieków to kraina wspaniałych win, do tych najsłynniejszych należą wina o nazwie pochodzenia: D.O. Malaga, która ma swój początek w 1833 roku i jest jedną z najstarszych w Europie. Są to wina słodkie, likierowe m.in. Lágrima, Pajarete, Pedro Ximénez, Moscatel.

 

W Maladze możemy ich sprobować praktycznie w każdej restauracji, niemniej jednak największy urok ma najsłynniejsza i najstarsza winiarnia w Maladze Bodega Antigua Case de Guardia. Winiarnia została założona w 1840r. przez D. Jose de la Guardia, od którego zachowała swoje imię. Przekazywana z pokolenia na pokolenie funkcjonuje do dziś w nienaruszonych stanie. 

Miasto Tarasów
 

Spędzanie czasu ze znajomymi na tarasach na dobre wpisało się w styl nocnego życia Malagi. Nie dziwi więc fakt, że co roku pojawia się nowe miejsce, które próbuje skraść serca wiernych fanów drinkowania na wysokościach, co w porównaniu z innymi miastami Andaluzji jest zjawiskiem unikatowym. Do najsłynniejszych tarasów możemy zaliczyć: Hotel AC Palacio, taras hostelu Chinitas, taras San Juan, Roommate Valeria czy Cobalto 15. 

Wszystkie rekomendowane przez nas tarasy znajdziecie na naszej stronie - Tutaj

 

Co sprawia, ze sa takie popularne? Przede wszystkim swietne widoki i niesamowity klimat tych miejsc, nie wspominajac o bogatym wyborze drinkow ;) Jestem przekonana, ze bedac w Maladze z łatwością spotkacie mnie na jednym z nich :) 

bottom of page