top of page

Wydarzenia

Semana Santa

 

Semana Santa, czyli Wielki TydzieÅ„ ( w 2024 zaplanowane na 24 - 31 marca) to jedno z najważniejszych Å›wiÄ…t chrzeÅ›cijaÅ„skiej Hiszpanii, które Å›ciÄ…ga tysiÄ…ce turystów z caÅ‚ego Å›wiata zamieniajÄ…c spokojne miasto w wielkie misterium, a wÄ…skie uliczki wypeÅ‚niajÄ… tÅ‚umy stojÄ…cych gapiów oczekujÄ…cych na procesje. To również jedno z najbadziej ekscytujÄ…cych wydarzeÅ„ w roku, do którego przygotowywania trwajÄ… caÅ‚y rok, rozpoczynajÄ…c siÄ™ już wraz z koÅ„cem Wielkanocy.  Najhuczniej i najbardziej widowiskowo obchodzone jest w Andaluzji, a przede wszystkim w Maladze.

 

Pochody organizowane sÄ… przez bractwa - hermandades lub cofradías penitenciales, czyli stowarzyszenia (wspólnoty) skupione wokóÅ‚ konkretnej parafii, spod której niesione sÄ… platformy, zwane tronami przedstawiajÄ…ce pÅ‚aczÄ…cÄ… MatkÄ™ BoskÄ… oraz sceny rodzajowe z Nowego Testamentu zwiÄ…zane z mÄ™kÄ… Chrystusa. Każde z bractw posiada charakterystyczny dla siebie kolor szat i bierze udziaÅ‚ w odpowiednim dniu Wielkiego Tygodnia maszerujÄ…c w otoczeniu konkretnego tronu, który waży kilkaset kilogramów, a nawet kilka ton. ZnajdujÄ…ce siÄ™ na nich figury tonÄ…ce w żywych kwiatach i w blasku Å›wiec, czÄ™sto ozdobione misternej roboty baldachimam, to niekiedy bezcenne dzieÅ‚a sztuki sakralnej z czasów Å›redniowiecznych, a dźwigane sÄ… przez ponad dwustu mężczyzn (hombres de trono), tzw. costaleros.

 

Orszak rozpoczyna i koÅ„czy orkiestra tworzÄ…ca podniosÅ‚y nastrój grajÄ…c uroczystÄ… muzykÄ™, czÄ™sto pisanÄ… specjalnie na tÄ™ okazjÄ™, przez co procesji wrÄ™cz nie sposób przeoczyć. DziesiÄ…tki trÄ…b i bÄ™bnów sÅ‚ychać z oddali zanim pojawiÄ… siÄ™ pierwsi z kilkudziesiÄ™tnej grupy idÄ…cych w starannym szyku zakapturzeni pokutnicy, kojarzÄ…cy siÄ™ z Ku-Klux-Klanem, zwani nazarenos. To wÅ‚aÅ›nie oni wzbudzajÄ… licznÄ… ciekawość gapiów, bowiem przywdziewajÄ… zakrywajÄ…ce ciaÅ‚o od stóp do gÅ‚ów kolorowe habity zwieÅ„czone u samej góry nakryciem gÅ‚owy ze sztywnym, spiczastym kapturem, bÄ™dÄ…cy elementem stroju z czasów ÅšwiÄ™tej Inkwizycji, którego noszenie byÅ‚o wówczas jednÄ… z form odbywanej pokuty. Każdy nazareno ma swoje miejsce w szyku procesji i w jej w trakcie peÅ‚ni  okreÅ›lonÄ… funkcjÄ™ kroczÄ…c w równych rzÄ™dach dookoÅ‚a platformy, trzymajÄ…c w dÅ‚oniach palÄ…ce siÄ™ gromnice, czy niosÄ…c przeróżne przedmioty należące do bractw, jak insygnia i ksiÄ™gi.

 

Procesje rozpoczynajÄ… siÄ™ w NiedzielÄ™ PalmowÄ… (Domingo de Ramos),gdzie jako pierwszy wyrusza tron z Jezusem na osioÅ‚ku, z kolei w WielkÄ… Niedziele ostatni  przedstawia Jezusa ZmartwychwstaÅ‚ego, który przemierza centrum miasta w towarzystwie nazarenos z każdego bractwa. SkÄ…d taka tradycja i jakie byÅ‚y poczÄ…tki? Gdy w 1487 r. Królowie Katoliccy - Izabela i Ferdynand - odbili MalagÄ™ z rÄ…k Maurów, zaczęły powstawać liczne konwenty i religijne bractwa. ZajmowaÅ‚y siÄ™ grzebaniem zmarÅ‚ych i opiekÄ… nad chorymi; z czasem zaczÄ™to odgrywać PasjÄ™, wykorzystujÄ…c ruchome drewniane figury. JednÄ… z nich jest Jezus bÅ‚ogosÅ‚awiÄ…cy lud - do dziÅ› niesiony w procesji.

 

Semana Santa w Maladze to tydzieÅ„ niesamowicie intensywny, wypeÅ‚niony zapachem kadziÅ‚a, dudniÄ…cymi bÄ™bnami i misternymi doznaniami. To także czas, gdy w cukierniach znajdziemy - spożywanie wyÅ‚Ä…cznie podczas Wielkie Tygodnia - torrijas (wiÄ™cej w zakÅ‚adce Smaki Semana Santa). Dla mieszkaÅ„ców Semana Santa bywa niekiedy i mÄ™czÄ…ca, ponieważ kilkugodzinne procesje odbywajÄ… siÄ™ również przez caÅ‚Ä… noc, a dojÅ›cie do mieszkania czasem graniczy z cudem, gdyż ulice z każdej strony potrafiÄ… byc zablokowane przez tÅ‚umy ludzi, jak i pochody. Andaluzyjczycy biorÄ… na ten czas wolne, dlatego i wszelkie instytucje paÅ„stowe sÄ… czynne jedynie rano. Jednak mimo wszystko jest to okres niesamowitych przeżyć, który każdego wprowadzi w czas Wielkiego Tygodnia i wydarzeÅ„ z tym zwiÄ…zanych.

 

Jakkolwiek by nazwać Semana Santa - fanatyzmem, przesadnÄ… celebracjÄ… czy marnowaniem pieniÄ™dzy w czasie kryzysu, jest to tydzieÅ„ niezwykÅ‚y i tradycja godna podziwu, bowiem nie bez przyczyny mówi siÄ™, że nie przeżyc chociaż raz Semana Santa w Hiszpanii, to jak nie zobaczyć papieża w Watykanie ;) Konieczine zobaczcie filmik z uroczystoÅ›ci.

bottom of page