top of page

Perły Andaluzji w 7 dni

(Malaga - Granada - Kordoba - Sewilla - Kadyks - Gibraltar - Malaga)

 

Malaga
 

Tutaj poznamy czym jest andaluzyjska radość i lekkość życia. Każdy przyjeżdżający tu turysta swoją wycieczkę powinien zacząć spacerem wzdłuż promenady drugiego co do wielkości Portu Hiszpanii z charakterystyczną latarnią z 1817r. tuż przy plaży Malaqueta, kończąc w otwartym niedawno Muzeum sztuki współczesnej - Centre Pompidou. Następnie udajemy się na wzgórze XIV Zamku Gibralfaro skąd rozciąga się najlepszy widok na Malagę, polecany szczególnie przy zachodzie słońca. Stąd już blisko do kolejnych charakterystycznych punktów miasta, jakim są najlepiej zachowana twierdza Maurów w Hiszpanii - Alcazaba, oraz leżące u jej stóp Teatro Romano, odkryte stosunkowo niedawno w 1951r. Niewątpliwe największym symbolem Malagi jest budowana przez ponad 250 lat Katedra, zwana potocznie „La Manquita", które w wolnym tłumaczeniu oznacza "jednoręka dama”. Jako, że w Maladze urodził się słynny malarz PIcasso spacerując po mieście nie należy również zapomnieć o jego Muzeum oraz Plaza de Merced czy Constitucion. 

 

Gdzie parkować: Centrum miasta charakteryzują wąskie uliczki i mało miejsc parkingowych, zatem najlepiej będzie jeśli parkować będziemy na obrzeżach miasta lub dużych placach np. koło stadionu Rosaleda. 

 

Gdzie nocować: Camping Torre de Mal, Camping Laguna Playa, Camping Almayate Costa

 

 

 

Gdy w Polsce już zimno i chłodno, a długie wieczory dają się we znaki najlepiej uciec tam, gdzie znajdziemy jeszcze dni wypełnione słońcem i wysokimi temperaturami.

Najlepszym kierunkiem wydaje się Hiszpania i Portugalia - ale gdzie konkretnie pojechać ? Niewątpliwie najlepszym wyborem będzie wybrzeże słońca, a więc Costa del Sol i jej stolica Malaga.

 

To tutaj, dzięki swojemu specyficznemu położeniu i górom chroniącym wybrzeże przed mroźnymi falami powietrza znad kontynentu, łagodny mikroklimat zachęca do przyjazdów i podróży kamperem przez cały rok. Bez wątpienia dużą zaletą są dni wypełnione słońcem, które świeci tu średnio 320 dni w roku, a więc pogoda jest gwarantowana. Co więcej turystyka kamperem zarówno w Hiszpanii, jak i w Portugalii, z roku na rok jest coraz bardziej popularna, co sprzyja urozmaiconej ofercie campingowej, niejednokrotnie w miejscach zwyczajnie zapierających dech

w piersi. Nie mniej jednak południowy region Hiszpanii jest nie tylko bogaty w przepiękne tereny, ale również nietuzinkową architekturę i urokliwe miasta, które potrafią zaczarować każdego. Ponadto Andaluzja, jako jeden z 17 regionów autonomicznej Hiszpanii, to ojczyzna flamenco, korridy, tapas i gajów oliwnych. 

 

*Nasz cały artykuł przeczytasz w Magazynie Polski Caravaning

 

Granada

 

Punkt obowiązkowy każdej wyprawy na południe Hiszpanii. Tutaj poznamy czym jest

Granada Mówi się, że kto nie widział Alhambry w Granadzie, ten nie widział niczego. Ten potocznie nazywamy 8 cudem świata jeden z najpiękniejszych kompleksów pałacowych Europy z XIII w. zachwyca rozmiarami, orientalną atmosferą oraz przepięknymi pałacami i bogatymi w egzotyczną roślinność ogrodami. Pozostałości arabskiej kultury znajdziemy ponadto w najstarszej części miasta - dzielnicy Albaicin.

To labirynt wąskich uliczek, placyków, a z jego najwyżej położonej części Plaza de San Nicolas rozpościera się najpiękniejszy widok na Alhambre wraz z otaczającymi ją górami Sierra Nevada. Zwiedzając Granadę nie należy zapomnieć o jej historycznym centrum wraz  z Katedrą zbudowaną na miejscu głównego meczetu, a także wzgórzu Sacromonte, dawnego miejsca schronienia Cyganów mieszkających w domach wykutych w skałach. 

 

Gdzie parkować: Granada to labirynt ciasnych i czasem trudno przejezdnych uliczek dlatego polecam pozostawienie kamperu na campingu i poruszanie się komunikacją miejską. 

 

Gdzie nocować: Camping Reina Isabel znajdujacy się 3km od Granady (autobusy do Granady co 15 min), Camping Las Lomas, Camping Alto de Viñuelas

 

Kordoba
 

Kordoba to miasto filozofów, pięknych kwiecistych uliczek (najsłynniejsza Calle de las Flores) i na co dzień ukrytych finezyjnych patio, gdzie kultura, historia i architektura były kształtowane przez trzy wielkie religie -chrześcijaństwo, islam i judaizm.

Ze względu na liczne i wspaniałe zabytki będące świadectwem obecności wielu cywilizacji miasto zostało wpisane na listę UNESCO. Za największy jego skarb uznano Wielki Meczet (La Mezquita), która uważana jest za jeden z najwspanialszych dzieł architektury islamu. Punktem obowiązkowym zwiedzania jest również odrestaurowany most z czasów panowania rzymskiego : Puente Roman oraz alkazar królów katolickich (Alcázar de los Reyes Cristianos).

 

Gdzie parkować: W mieście nie powinno być problemu z parkowaniem, jest wiele dużym miejsc parkingowym zwłaszcza w okolicy dworca autobusowego.

 

Gdzie nocować: Camping Puente Nuevo, Camping La Campiña, Camping La Albolafia

 

Sevillia
 

Niegdyś było to jedno z najpotężniejszych miast Europy m.in dzięki odkryciu Ameryki przez Krzysztofa Kolumba w 1492r. , którego grób znajduje się we wnętrzu budowanej przez stulecia Katedry. Do niej przylega jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli miasta, czyli XII w. Giralda na szczyt której prowadzą 35 łagodnie brukowanych pochylni, po których muezin wjeżdżał konno. Stąd rozpościera się również imponująca panorama stolicy Andaluzji. Zwiedzając Sewilli nie możemy zapomnieć o dzielnicy Santa Cruz, bajkowym kompleksie pałacowym Alkazar, czy konstrukcji Metropol Parasol.

Nie mniej jednak każdy zakocha się w romantycznym Plaza de Espana i jego kanałach wodnych, gdzie istnieje możliwość wypożyczenia łódki opływając w ten sposób plac i podziwiając cztery mosty symbolizujące dawne królestwa Hiszpanii. 

 

Gdzie parkować: W centrum Sewilli nie lada wyczynem jest zaparkować nawet samochód osobowy, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest pozostawienie samochodu na obrzeżach miasta np. na parkingu należącym do stacji metra Ciudad Expo. 

 

Gdzie nocować: Camping Villsom

 

Kadyks
 

Właściwie wszystko, co należy zobaczyć w Kadyksie znajduje się w starej części miasta, położonego nad oceanem Atlantyckim cypelku, oddzielonego od nowej części, murami

i bramą Puertas de Tierra. Powierzchnia Kadyksu jest stosunkowo niewielka, jedynie 12,10 km², a wiec w ciągu jednego dnia jesteśmy w stanie zobaczyć praktycznie wszystko. Z pewnością nasz spacer należy zacząć od złocistej, charakterystycznej kopuły Catedral Nueva przy Plaza de la Catedral. Barokowa katedra św. Krzyża wzniesiona w latach 1722-1838 należy do największych w Hiszpanii i stała się punktem odniesienia dla żeglarzy. Naszą uwagę powinien też zwrócić główny plac starego miasta, jakim jest Plaza San Juan de Dios wraz z pokaźnych rozmiarów ratuszem oraz Playa la Caleta wraz z przecudnym uzdrowiskiem Balneario de la Palma. Siedząc na plaży ujrzymy bastiony i obronne twierdze, tj. Castillo de San Sebastian, o którym krążą legendy, że był świątynią Kronosa oraz Castillo de San Catalina. 

 

Gdzie parkować: Najlepiej zaparkować na dużym Parkingu Muelle Reina Sofía tuż przy oceanie i zabytkach. 

 

Gdzie nocować: Camping Caños de Meca, Camping Pinar San José, Camping Vejer

 

Gibraltar
 

Teren, której większą część stanowi skała, od XVIII należący do Wielkie Brytanii, a jego głównym symbolem są magoty, czyli wąskonose małpy przywiezione z Maroka. Legenda głosi, że wraz z ich zniknięciem Wielka Brytania straci panowanie nad tym obszarem. Górne partie Skały Gibraltarskiej stanowi rezerwat przyrody, w jej południowej części na uwagę zasługuję pomnik zwany Słupami Herkulesa oraz jaskinia, która w trakcie II wojny światowej pełniła funkcję szpitala wojskowego. Dzięki licznym pubom i barom główne ulice miasta niczym nie różnią się od tych angielskich.

 

Gdzie parkować: Samochód najlepiej zostawić przed granicą, na jednym z lokalnych parkingów. 

 

Gdzie nocować: Camping Paloma, Camping Valdevaqueros, Camping Torre de la Peña

 

Informacje praktyczne: Autostrady w Hiszpanii dzielimy na płatne i bezpłatne. Poleca się poruszać autostradami bezpłatnymi albo drogami ekspresowymi, które bardzo często znajdują się tuż przy autostradzie płatnej. Dopuszczalna prędkość to: 50 km/h na terenie zabudowanym, 90 km/h poza obszarem zabudowanym, 110 km/h na drogach ekspresowych, 120 km/h na autostradach.

bottom of page