top of page

Centre Pompidou Malaga

Centro Pompidou w Maladze to (po Caminito del Rey) ostatnimi czasy najgorętsza i najbardziej odwiedzana atrakcja Malagi, która jedynie potwierdza intensywny kulturowy rozwój miasta w przeciągu kilku lat.

 

Centre Pompidou to francuskie muzeum sztuki współczesnej, które powstało w 1977r. z inicjatywy ówczesnego prezydenta Francji Georges Pompidou. Do tej pory jedyną pochodną Centrum Pompidou było znajdujące się w północnej Francji Pompidou-Metz. Kolekcja w Maladze, zwana "Pompidou Málaga", to pierwszy oddział ulokowany poza Francją, co jest bardzo dużym wyróżnieniem dla miasta. 

 

Pomysł, zainaugurowanego 28 kwietnia 2015r. muzeum, pojawił się w 2008r. podczas towarzyskiego meczu Francja - Hiszpania na stadionie Rosaleda, w którym brali udział obecny burmistrz Francisco de la Torre i ambasador Francji w Hiszpanii. Projekt jest narazie pilotażowy, a umowa za użyczenie nazwy i dzieł, podpisana na 5 lat, będzie kosztować miasto 1 mln euro rocznie. 

 

Na powierzchni 6,300m2 znajdziemy miejsce przeznaczone na warsztaty dla dzieci oraz kolekcje stałą i tymczasową, które prezentują m.in 80 obrazów i fotografii Pablo Ruiz Picasso, Rineke Dijkstra, Tony Oursler, Fridy Kahlo, Francisa Bacona, Maxa Ernsta, René Magritte, De Chirico, Alberto i Sophie Calle Guacometti.

W ekspozycjach stałych porusza się pięć tematów:

• Metamorfozy: Od Picassa do Rineke Dijkstra 

• Ciało w kawałkach: Od Picassa do Tony'ego Ourslera 

• Ciało polityczne: Od Petera Klasena do Sigalit Landau 

• Autoportrety: Od Van Dongena po Pierricka Sorina 

• Człowiek bez twarzy: Od Chirico do Li Yong Bin

 

Centre Pompidou znajdziecie w Porcie Muelle Uno. 

Bilet wstępu na wystawę stałą kosztuje 7 euro, z wystawą tymczasową 9 euro. 

Wstęp wolny w niedzielę po godz. 16.00

 

Kolecję Centre Pompidou mogę określić jako intrygującą i bardzo ciekawą ;)  

A zatem z pewnością każdy wyjdzie z muzeum z "jakimiś emocjami " ;)

 

bottom of page