top of page

kiedy najlepiej odwiedzić Malagę?

Każdy z Was zadaje w końcu to pytanie - kiedy najlepiej odwiedzić Malagę? Czy w zimie unikając upałów ? Czy w lecie, a jeśli tak to w którym miesiącu ? 

Otórz moja odpowiedź jest zawsze taka...na Malagę jest zawsze dobry czas :) Bez względu na to kiedy wybierzesz się do Andaluzji, praktycznie zawsze będzie pogoda, słońce, wino, andaluzyjska radość życia oraz towarzyszące wydarzenia i tradycyjne święta. Jakie? Rozpiska wydarzeń i eventów oraz porady co każdy miesiąc ma w sobie dobrego znajdziecie poniżej ;)

Styczeń w Maladze - Święto Trzech Króli 
 

Kiedy u nas pomału wszyscy wracają do pracy po świątecznej przerwie w Maladze okres bożegonarodzenia wciąż trwa i kończy się dopiero w święto Trzech Króli, kiedy to dzieci otrzymują swoje prezenty, a całe rodziny zajadają ciasto zwane Roscón de Reyes. Niejmniej jednak wszyscy oczekują wieczoru z 5 na 6 stycznia kiedy to o godz 17.00 z Alcazaby wychodzą Trzej Królowie, którzy wraz z całym pochodem rzucajacym po drodze tony cukierków, przemierza miasto. 

 

Temperatury w styczniu potrafią niekiedy osiagnąć 18/20 stopni w ciągu dnia,normalnie jest

15 stopni jednak wieczory bywaja chłodne do 5 stopni. Klimaty wilgotny, z kolei pogoda kapryśna i zmienna. Jest jednak przyjemnie, oj znaczniej przyjemniej niż w Polsce i jeszcze chcemy naładować baterie i nacieszyć się słońcem w Nowym Roku, to z pewnością styczeń będzie dobrym miesiącem na wizytę w Maladze ;) 

Luty w Maladze - Carnaval de Malaga
 

Zanim przejdziemy do Karnawału z pewnością trzeba nadmienić, że jedynie 2h drogi od Malagi możemy przenieść się w krainę prawdziwej zimy. Mowa tu oczywiścię o Sierra Nevada i miasteczku 

Pradollano, znajdującym się na wysokości 2100 m n.p.m. i będącym sercem stacji oferującej ponad 100 nartostrad i 100km tras o różnym poziomie trudności. 

 

Luty w Maladze to przede wszystkim Carnaval de Malaga. Jest to czas wypełniony muzyką, przebierańców oraz wielkiego tygodnia, podczas którego odbywają się min. konkursy na Boga Karnawału, głośne i barwne pochody wszystkich uczestników. W 2024 karnawał odbędzie się w dniach od 3 do 11 lutego. 

Jeśli chodzi o temperaturę jest wciąż chłodno w ciągu nocy, jest to również czas deszczowy, niemniej jednak Costa del Sol nie opuszcza słońce i w ciągu dnia temperatury sięgają do 15 czy 18 stopni. 

Marzec w Maladze - Festival de Malaga Cine Español 
 

Jest to z pewnością miesiąc kina hiszpańskiego w Maladze, kiedy to wszystkiego oczy skierowane są właśnie na Malagę. To tu przybywają wówczas najważniejsze gwiazdy kina hiszpańskiego i to tu odbywają się premiery, tych najbardziej oczekiwanych filmów. Nie trudno przegapić wydarzenie, bowiem na głównej ulicy Call Larios jest wyścielony długi, czerwony dywan, a szalone nastolatki wyczekują pod hotelami swoje gwiazdy ;) W 2024r. festiwal odbędzie się w dniach
1-10 marca.
Strona festiwalu TUTAJ.  

 

Temperatura w marcu bywa już przyjemniejsza, niekiedy ponad 20 stopni - ciepło jednak dalej wilgotno i wieczorami rześko ale już "sezon zimowy" dobiega końca i rozpoczyna się sezon turystyczny.

 

 

Kwiecień w Maladze - Semana Santa
 

W tym miesiącu ma miejsce najważniejsze święto i wydarzenie w południowej Hiszpanii, a mianowicie Semana Santa. Pochody organizowane są przez bractwa - hermandades lub cofradías penitenciales, czyli stowarzyszenia (wspólnoty) skupione  wokół konkretnej parafii, spod której niesione są platformy, zwane tronami przedstawiające płaczącą Matkę Boską oraz sceny rodzajowe z Nowego Testamentu związane z męką ChrystusaProcesje rozpoczynają się w Niedzielę Palmową   (Domingo de Ramos ), gdzie jako pierwszy wyrusza tron z Jezusem na osiołku, a kończą w Wielką Niedzielę z Jezusem Zmartwychwstałym. Poniedziałek jest normalnym dniem pracującym. W 2024 Semana Santa odbędzie się wcześniej w dniach od 24 do 31 marca. 

 

Temperatura w kwietniu sięga już ponad 20 stopni i utrzymuję się oraz ociepla. Kiedy w Polsce niekiedy wciąż trwa zima w Maladze czuć prawdziwą wiosnę, niekeudy nawet już lato. Jest to idealny czas na zwiedzanie, bez upałów, bez tłumów. 

Maj w Maladze - Feria de los Pueblos
 

To miesiąć bogaty w lokalne wydarzenia. Zaczynając od Feria de los Pueblos, to organizowane w Fuengiroli jedno z najważniejszych wydarzeń, dzięki któremu zwiedzisz połowę świata w kilka godzin bowiem ok 30 państw prezentuje się w tzw casetach, gdzie można spróbować typowego dla danego kraju jedzenia, czy wziąć udział w tańach, śpiwach lub innych atrakcjach. 

 

W maju odbywa się również pielgrzymka Romeria del Rocío, podczas której każdego roku ponad milion rocieros, dociera na Dzień Zesłania Ducha Świętego do sanktuarium Paloma Blanca położonym w wiosce El Rocío. Pochodowi towarzyszą oczywiście śpiewy, kolorowe, tradycyjne stroje a na miejscunabożeństwa, a nocą nikt nie śpi huczne fiesty. Ponadto w Maladze odbywa się Noc Muzeów, zwana jako La Noche en Blanco. W 2024 zaplanowana na 18 maja

 

Maj to w Maladze miesiąc, kiedy już czuć lato, można kąpać się już w morzy i oczywiście plażować. Temperaruty sięgają ponad 25 stopni, niedkiedy nawet i ok 30. Noce bywają już ciepłe, a klimat typowo wakacyjny. 

Czerwiec w MAladze - Noche de San Juan i Wakacje 

 

Co tu dużo mówić, wakacje czuć w pełni od pierwszych dni czerwca. Klimat jest typowo południowy - długie, ciepłe nocy, przesiadujących na mieście ludzi przy winie, odwiedzających miasto turystów

i plażowych niedziel. 

 

Podobnie jak u nas najdłuższy dzień w roku i zarazem najkrótsza noc 23 czerwca (w Polsce zwaną nocą świętojańska) , celebrowane jest Noche de San Juan. Tradycyjnie mieszkańcy pala wówczas ogniska na plaży, przeskakując przez nie oraz biesiadując w oczekiwaniu na fajerwerki o północy. Tradycja nakazuje wykapac się również w morzu by spełniły się wszystkie marzenia :) 

 

Temperaruta jest cudowna, dla tych co nie znoszą upałów. Czasem zdarzają się wyjątki i przykładowo rok 2017 zaskoczył wysokimi temperaturami - było 30 stopniami nawet w nocy. Woda w morzu niestety jest wciąż zimna, ale oczywiście nadaje sie na kąpiele. Jeśli kochasz słońce i ciepło, jednakże stronisz od upałów to będzie to miesiąc idealny dla Ciebie.

Lipiec w Maladze - Virgen del Carmen

 

Lipiec, to oczywiście miesiąc w pełni wakacyjny z wysokimi temperaturami, długimi dniami i ciepłymi nocami. Niekiedy bywa gorąco, niemniej jednak nie tak badzo jak w sierpniu.

 

16 lipca ma również miejsce święto patronki rybaków i marynarzy , celebrowane w szczególności w dzielnicy El Palo i Pedregalejo (dzielnicy rybackiej). Odbwyają się wówczas procesje Virgen del Carmen, która wprowadzana jest do morza. 

 

 

 

 

Sierpień w Maladze - Feria de Malaga
 

Sierpień to oczywiście miesiąc prawdziwej fiesty w Maladze - Feria de Malaga.która odbywa się w okolicach 15 sierpnia. Inaguracja ferii odbywa się na plaży Malagueta, gdzie o północy ma miejsce imponujący  pokaz sztucznych ogni, by następnie rozpocząć koncerty zaproszonych gwiazd. Kolejne dni, to już tylko jedna wielka, niekończąca się fiesta :) W 2024r Feria odbywa się od 17 do 24 sierpnia. 

 

Jest to miesiąc najbardziej gorący w Maladze, z terralem ( ciepłym wiatrem z góry), gorącymi dniami i nocami. Nie polecam osobom, które nie lubia upałów. Co więcej w tym miesiącu ciężko zwiedzać Seville, ranadę, czy Kordobę gdzie temperatura potrafi sięgać do 40 stopni w ciągi dnia. Co więcej jest to miesiac urlopowy Hiszpanów, zatem ceny apartamentów wzrastają, w szczególności w okresie Feria de Malaga, kiedy to zjezdzaja się nie tylko turyście z całego świata, ale i również mieszkańcy pozostałych regionów Hiszpanii. 

Wrzesień w Maladze - Fashion Week
 

To jeden z moich ulubionych miesięcy. Pomimo zakończenia wakacji lato trwa w pełni i właściwie oprócz wędrujących rano dzieci do szkoły nie zmienia się praktycznie nic. Wciąż panuje wakacyjna atmosfera, wciąż jest gorąco ale już przyjemniej. Dni nadal są długie, a noce ciepłe. 

 

Jest to idealny czas na zwiedzanie i gdy w Polsce zmienia się pogoda i pomału czuć jesień, tu spokojnie wciąż będziesz mógł plażować. Jest to również miesiąc kiedy woda w Morzu Śródziemnym jest najcieplejsza. 

 

Nie ma jeszcze daty na 2024r. na Fashion Week,  kiedy to na dwa wieczory Calle Larios zamienia się w prawdziwy  ( i notabene nadluzy w Europie) wybieg i pokaz mody. 

Październik w Maladze - Tu wciąż trwa Lato

 

Ulubiony miesiąc dla grup oraz fanów hiszpańskiego wina. I nie ma co się dziwić, ponieważ w Polsce już dawno jest chłodno, a niekiedy nawet bardzo, to w Maladze nadal nikt nie myślą o jesieni..no może tylko troszkę widać spadające liście, a sezonowe lodziarnie pomału się zamykają.

 

Noce są już troszkę chłodniejsze ( długi rękaw) ale w ciągu dnia nic się nie zmienia. Sezon plażowy trwa właściwie do końca października, czasem nawet do pierwszych tygodni listopada. 

 

Idealny miesiąc dla osób, które nie cierpnia upałów oraz tych, co jeszcze nie chca zapomnieć o lecie. 

 

 

 

 

Listopad w Maladze - Zapalenie Światełek

 

Listopad w Polsce, kojarzy mi sie z nostalgią, niekiedy już zima, krótkimi dniami i właściwie wieczną nocą. 

Jeśli chcesz od tego uciec Malaga będzie idealna. 

 

Zaczynają kwitnąć pomarańcze, dni są wciąż ciepłe, ok 20 stopni ale pogoda lubi nagle się zmieniać i z ciepłych dni, szybko ochładza się. Wówczas jest nagła załamanie pogody , co oznacza przejście na sezon zimowy. Przypominam, że mieszkania w Maladze nie posiadają ogrzewania, a jedynie klimatyzacje albo ogrzewanie elektryczne. Dlatego mówi się, że malaguenos żyją na ulicy...na zewnątrz jest im po prostu cieplej niż w mieszkaniach. 

 

Koniec listopada oznacza także rozpoczęcie sezonu bożonarodzeniowego - odbywa się wówczas oficjalne

i uroczyste zapalenie światełek, które przystrajają główną ulicę Calle Larios. 

 

 

 

Grudzień w Maladze - Boże Narodzenie

 

To jak wszędzie czas zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, kiedy to również można oglądać wystawy szopek, czy pokazy iluminacji świetlnej. Co więcej wszyscy kupują losy i oczekują na Loterie Świąteczną - Loteria de Navidad, która trwa ok 5h w dniu 21 grudnia. 

 

W dniu 24 grudnia właściwie wszystkie restauracje są zamknięte od godz. 16.00, w dniu 25 grudnia więksość jest już czynna, a z kolei 26 grudnia jest to już normalnym dniem pracującym. 

Więcej o Świętach Bożego Narodzenia w Maladze - tutaj. 

 

Pogoda, w porównaniu z tą w Polsce, jest przyjemna. W ciągu dnia temperatura dochodzi do 15/18 stopni. Noce są chłodne do 5, max 0 stopni. Niemniej jednak słońce nie opuszcza wybrzeża, a dzień kończy się 2h dłużej niż w Polsce bo słońce zachodzi dopiero po godz 18.00. 

 

 

bottom of page