top of page

Kordoba

Kordoba to miasto filozofów, pięknych kwiecistych uliczek i finezyjnych patio, gdzie kultura, historia i architektura były kształtowane przez trzy wielkie religie -chrześcijaństwo, islam i judaizm. 

 

Kordoba została założona przez Rzymian i szybko zyskała na znaczeniu dzięki strategicznemu położeniu rzeki Guadalquivir. Ze względu na liczne i wspaniałe zabytki będące świadectwem obecności wielu cywilizacji miasto zostało wpisane na listę UNESCO. Za największy jego skarb uznano Wielki Meczet ( La Mezquita), która uważana jest za jeden z najwspanialszych dzieł architektury islamu. Budowana była z rozkazu ostatniego księcia z dynastii Umajjadów od 785 r. do końca X wieku na fundamentach świątyni rzymskiej i na murach istniejącej wówczas bazyliki Wizygotów, której kolumny stały się bazą dla nowej konstrukcji. W ciągu wieków ulegała ona liczym modyfikacjom za sprawą panujących władców. Z kolei po zdobyciu Kordoby przez chrześcijan zbudowali oni na terenie meczetu kilka kaplic, a w XVI w. w miejscu sali modłów powstała Katedra. Dziś La Mezquita to najważniejsza atrakcja Kordoby, która ściąga licznych turystów (wstęp 8 euro). Jest to jednak miejsce, które wręcz trzeba zobaczyć, a jej niezwykłe i rzadko spotykane gdziekolwiek indziej na świecie połączenie kultur i religi robi prawdziwe wrażenie i wprawia w zachwyt!!

 

Za jeden z najwspanialszych punktów widokowych na starówkę Kordoby i Meczet uznaje się odrestaurowany most z czasów panowania rzymskiego : Puente Romano (Most Rzymski). Na jego południowym krańcu znajduje się ufortyfikowana wieża strażnicza z epoki muzułmańskiej (XII w.), Torre de la Calahorra. Miała ona za zadanie bronić przejścia na drugą stronę rzeki przez rycerzy chrześcijańskich. Dzisiaj w jej wnętrzu znajduje się Museo Vivo del Andalus, prezentujące osiągnięcia trzech kultur współistniejących w Kordobie. 

 

Kolejnym obowiązkowym punktem zwiedzania Kordoby jest alkazar królów katolickich (Alcázar de los Reyes Cristianos), który zaskakuje pięknem skrywanym wewnątrz swoich obronnych murów, bowiem dziedzińce i ogrody mienią się niezliczoną ilością egzotycznych drzew, krzewów oraz kwiatów. Znajdujące się tutaj fontanny warto zobaczyć szczególnie w letnie wieczory kiedy urządzany jest magiczny spektakl światła i wody.

 

Kordoba jest jednym z tych miast, w którym warto się po prostu "zgubić". Spacerując między licznymi wąskimi uliczkami przyozdobionymi kwiatami (najsłynniejszą jest Calleja de las Flores), możemy podziwiać prawdziwy hiszpański klimat, trafiając na liczne placyki wypełnione restauracjami, czy otwarte budynki, ze znajdującymi się w środku patiami. Jednym z najpiękniejszych zakątków starówki jest dawna dzielnica żydowska, tzw. Judería., kórej najważniejszym zabytkiem jest synagoga zbudowana w 1315 roku, jedna z trzech w całej Hiszpanii zachowanych z tamtego okresu. 

 

Do Kordoby w szczególności warto się wybrać w maju, bowiem wówczas odbywa się Fiesta de las Crices oraz Fiesta de los Patios Cordobeses, kiedy to mieszkańcy rywalizując w konkursie, otwierają swoje patia i kryjące się w ich wnętrzach dywany kwiatów, ręcznie wykonane arabskie mozaiki, orzeźwiające fontanny i przepiękne tarasy. 

 

bottom of page