top of page

Mercado Central de Atarazanas to jedno z miejsc kultowych w Maladze i trudno  mi je było umieścić w kategorii zwykłych sklepów. Główny rynek, jakkowiek by go nazwać,  na pewno nie jest to zwykły marketem, czy warzywniakiem. Śmiało można powiedzieć, że jest to atrakcja Malagi, dzięki której można lepiej poznać miasto

i jego historię. 

 

Chociaż trudno w to uwierzyć, w czasach panowania Arabów na terenie Półwyspu Iberyjskiego budynek leżał nad samym brzegiem wody, a nazwa "Atarazanas" oznacza bowiem "miejsce, gdzie naprawiane są statki". Nasrydzka stocznia, bo taką funckję pełnił kiedyś budynek, została zbudowanaw XIV w. za panowania Mohometa V. Cechą charakterystyczną stoczni było siedem łuków (do dziś zachował się tylko jeden, tworzący ścianę frontową) w kształcie podkowy, które stanowiły fasadę budynku. W przeciągu kilku wieków miejsce te pełniło kilka funckji od klasztoru, koszar wosjkowych, szpitala, szkoły by w1978 r uznano go za pomnik o dużej wartości historycznej i artystycznej. W kwietniu2010 r. po generalnym remocie, targ został otwarty ponownie by stać się ważnym punktem na mapie kulinarnej Malagi. 

 

Czynny od poniedziałku do soboty, od rana mniej więcej do godziny 14.00 przyciąga nie tylko mieszkańców, ale również licznych turystów.

Znajdziesz tam starannie ułożone świeże warzywa i owoce - te typowo hiszpańskie i nie tylko. Ponadto będziesz miał okazję zobaczyć niespotykane w Polsce owoce morza i okazałych wielkości ryby. Nie każdy wie, że niedziela jest dniem wolnym od połowów ryb, dlatego też w poniedziałki nie polecam wybierać się do działu rybnego  ;) Market to również świetna okazja by poznać hiszpańską kulturę

i zwyczajnie, podejrzeć co Hiszpanie mają w lodówce. To miejsce, gdzie zobaczysz różnego rodzaju sery, jamon serrano, oliwki, orzechy czy migdały, które śmiało będziesz mógł spróbować, czy lokalne przyprawy. 

 

Będąc w Maladze koniecznie zobacz Mercado Central, nie tylko w celu turystycznym, ale również i zakupu hiszpańskich specjałów  ;)

 

Market znajdziesz na ulicy Calle Atarazanas (niedalko Calle Larios).

Mapka tutaj.

Mercado central de Atarazanas

bottom of page