top of page

Poradnik Turysty w Maladze

 

Przyjeżdżając na wakacje do Malagi musimy pamiętać, że Hiszpania jest krajem śródziemnomorskim, w którym styl bycia i przyjęte zwyczaje mogą niekiedy różnić się od tych naszych, polskich.

By nasz urlop nie popsuły niuanse warto zaznajomić się z kilkoma praktycznymi wskazówkami. 

 

Lotnisko
 

Lotnisko w Maladze jest największym portem lotniczym w Andaluzji, niemniej jednak nie powinno przerażać przeciętnego turysty. Mimo rozbudowy nie należy ono do największych i jest na tyle czytelne, że bez problemu każdy się na nim odnajdzie. 

 

Przyloty

Po wylądowaniu w pierwszej kolejności należy poszukać znaku wskazującego miejsce odbioru bagaży rejestrowanych oraz wyjście (Equipajes y Salida). Na lotnisku w Maladze odbiór bagażu znajduje się na poziomie 0, następnie kierujmy się w stronę wskazującą Salida. Gdy już miniemy ruchome drzwi, oddzielające nas od terminala 3 przyloty, po naszej prawej stronie znajdziemy wyjście z lotniska, a zaraz za nim postój taksówek, przystanek autobusowy, czy kolejkę podmiejską. 

 

Wyloty 

W przypadku posiadania bagażu rejestrowanego w pierwszej kolejności należy poszukać stanowiska rejestracji, a następnie udać się do bramek kontrolnych, które znajdują się po prawej stronie od wejścia głównego. Po przejściu przez wszystkie procedury, a następnie sklep bezcłowy znajdziemy się na terminalu wyloty. Tutaj powinniśmy zwrócić uwagę na którym dokładnie terminalu znajduje się nasz Gate - B, C czy D. Nowy terminal D mieści się po prawej stronie od wejścia, starsze B i C po lewej - szczególnie na terminal B czeka nas dłuższy spacer. 

 

 
Komunikacja

 

Z lotniska do centrum miasta, jak i pobliskich miejscowości dojedziemy na 3 sposoby. 

 

Kolejka podmiejska

To najszybszy i najtańszy sposób dotarcia np. do centrum miasta. Kolejką podmiejską Cercanias Malaga w ciągu 10 min za cenę zaledwie 2,80 € dojedziemy ze stacji Aeropuerto Malaga

(Lotnisko Malaga) do Malaga Centro czy Malaga Maria Zambrano (stacja kolejowa Maria Zambrano). Kolejka kursuje co 20 min, pierwszy kurs z lotniska  do centrum miasta rusza o godz. 6:44 rano ( z centrum o godz. 5:20 rano); ostatni o godz. 00:54 w nocy ( z centrum o godz. 23.30). Kolejką dojedziemy również do takich miejscowości jak Torremolinos, Benalmadena czy Fuengirola. Stacje, rozkład jazdy oraz czas przejazdu znajdziecie na stronie Renfe Cercanias (tutaj).

 

Autobus miejski

Linia pośpieszna A Express (L-75) dojeżdża do centrum w ciągu 20 min za cenę 3,00 €. 

Z lotniska (Aeropuerto Malaga) chcąc dojechać do centrum musimy wysiąść na przystanku Avda. Principal - Larios, bądź Paseo del Parque - Plaza Marina. Rozkład jazdy tutaj.

Kursując po Maladze autobusami za przejazd zapłacimy 1,30€, a bilet kupimy u kierowcy. 

Co ważne zawsze wsiadamy przednimi drzwiami, zachowując kolejkę przybycia - wbrew pozorom Hiszpanie bardzo jej przestrzegają i nie próbujmy wciskać się przed osoby, które były na przystanku przed nami. Na przystankach znajdziemy informację o trasie i częstotliwości przejazdu ( rzadko rozkład jazdy), dlatego warto zaznajomić się z godziną odjazdu na stronie przewoźnika w zakładce lineas y horarios ( linie i godziny). 

 

 

 

 

 

 

Taksówka

Postój taksówek znajdziemy po prawej stronie od wyjścia z lotniska, gdzie bardzo często przy dużym natężeniu ruchu jest jedna osoba, która zarządza do której taksówki mamy wsiąść.

Wszystkie taksówki w Maladze są białe i jeśli działają pod szyldem różnych korporacji cennik jest taki sam, a koszt przejazdu do centrum miasta to wydatek ok. 20,00/25,00€. Jeśli podróżujemy sami i nie zdążyliśmy na ostatni kurs kolejki podmiejskiej, bez problemu znajdziemy osobę, która jadąc w tym samym kierunku będzie chciała dzielić z nami kurs i koszty przejazdu - w Maladze jest to sytuacja na porządku dziennym. Poruszanie się taksówkami po mieście jest dosyć popularne i nie należy do drogich, niemniej jednak zawsze warto zapytać o koszt przejazdu bowiem najwięcej zapłacimy w nocy, nad ranem, czy w święta. Przybliżony koszt przejazdu możemy również sprawdzić na stronie pidetaxi.es 

 

Z Malagi do innych większych miejscowości Andaluzji, czy Hiszpanii najlepiej podróżować

pociągiem, autobusem, czy samochodem. 

 

Pociąg

Jest to bardzo popularny środek transportu publicznego między największymi miastami Hiszpanii.

W szczególności szybka kolej AVE należy do bardzo nowoczesnych i wygodnych (wszystkie miejsca są rezerwowane), szybkich ( z Malagi do Madrytu dojedziemy w 2,5 h, a z Malagi do Sevilli w 2/ 2,5 h), jednak i drogich jeśli bilet nie kupimy z dłuższych wyprzedzeniem. Ponadto opłaca się dokonać zakupu biletów od razu w dwie strony, bowiem na trasach regionalnych otrzymamy 10% zniżki,

a trasach dalekobieżnych (largo recorrido) 25 %.  Rozkład jazdy, trasy i zakup biletów możemy dokonać na stronie Renfe. Główną stację kolejową Malaga Maria Zambrano znajdziemy przy

Calle Héroe de Sostoa. 

 

Autobus

W przeciwieństwie do pociągu, czy kolejki podmiejskiej autobusem dotrzemy do większości miast

i mniejszych miasteczek Andaluzji. Bilety są tańsze, jednak trasa znacznie dłuższa. 

Z Malagi autobusem możemy podróżować m.in do: 

- Granady ( koszt w jedną stronę ok 12,00€; czas przejazdu 2h ) - Kordoby ( koszt w jedna stronę 12,00€; czas przejazdu ok 3h ) - Sevilli ( koszt w jedna stronę ok 19,00€; czas przejazdu ok 3h )

- Gibraltar - kierunek La Linea de la Concepcion ( koszt w jedna stronę ok 13,50€; czas 3h )

 

Ponadto autobusem dotrzemy do tzw. pueblos blancos ( białe wioski); m.in do :

- Nerjy ( koszt w jedną stronę ok 4,50€; czas przejazdu 1,5h ) - Mijas ( koszt w jedną stronę ok 2,30€; czas przejazdu ok 1,5h ) - Antequery ( ( koszt w jedną stronę ok 6,00€; czas przejazdu ok 1h )

 

Rozkład jazdy, czas przejazdu i koszt biletu znajdziemy na stronie EMT Malaga. Główny dworzec autobusowy w Maladze znajdziemy przy Paseo de los Tilos. 

 

Samochód

Najlepszym sposobem na zwiedzania wszystkich zakątków Andaluzji jest wypożyczenie samochodu w Maladze. Stan dróg jest bardzo dobry, niemniej jednak znaki bywają nieczytelne i polecam korzystać z nawigacji. Autostrady w Hiszpanii dzielimy na płatne i bezpłatne. Zalecam poruszać się autostradami bezpłatnymi albo drogami ekspresowymi, które bardzo często znajdują się tuż przy autostradzie płatnej. Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,5‰. Dozwolona prędkość to: 50 km/h na terenie zabudowanym, 90 km/h poza obszarem zabudowanym, 110 km/h na drogach ekspresowych, 120 km/h na autostradach. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

- Centrum Miast: nie zaleca się wjazdu do centrów andaluzyjskich miast; uliczki są wąskie, często jednokierunkowe i bez możliwości zaparkowania samochodu.  

 

- Parkingi:  zaparkowanie samochodu w Maladze jest nie lada wyzwaniem, jeśli będziemy mieć szczęście możemy znaleźć miejsce przy ulicy jednak poleca się zostawianie samochodu na

  parkingach podziemnych, czy większych placach (np. przy Stadionie Rosaleda); jeśli parkujemy samochód na niestrzeżonym parkingu to przez tzw. nielegalnych parkingowych możemy

  zostać poproszeni o opłatę - wówczas albo szukamy innego miejsca, albo po prostu dla naszego spokoju dajemy im drobne.

 

- Przechodni: Andaluzyjczycy, jak prawdziwi południowcy nie zwracają uwagi na światła, również piesi bardzo często przechodzą przez ulicę wedle swojego życzenia, czyli jak chcą i gdzie chcą

  przez co należy mieć oczy szeroko otwarte 

Sklepy
 

Zakupy spożywcze zrobimy zarówno w supermarketach sieci międzynarodowych - Lidl czy Carrefour, jak i typowo hiszpańskich marketach - SuperSol czy Mercadona. Niestety nie

znajdziecie tam typowo polskich produktów, jak śmietana 18%, kabanosy, kasza, czy biały ser. Niekiedy nawet znalezienie szczypiorku, czy ryżu w torebkach jest wyzwaniem. Hiszpanie preferują swoje produkty i tylko w sklepach, takich jak Lidl, Eroski czy El Corte Ingles znajdziecie międzynarodowe produkty. Płatności można dokonywać gotówką i kartą debetową lub kredytową, jednak wówczas możemy być poproszeni o przedstawienie dowodu tożsamości.

Z kolei w mniejszych sklepach, czy na lokalnych mercado zapłacimy jedynie gotówką. 

Należy pamiętać, że w Hiszpanii sklepy spożywcze, odzieżowe, centra handlowe są nieczynne w niedziele, a w Maladze podstawowe produkty kupimy jedynie w tzw. „chińczykach”. Niech nas również nie zdziwi brak wywieszek informujących o godzinach otwarcia sklepu, czy zamknięte sklepiki czy knajpki w sierpniu, podczas sezonu urlopowego Hiszpanów. 

 

Siesta
 

To nie mit, lenistwo Hiszpanów ani tradycja, która ma na celu uprzykrzyć życie turystom.

W Sevilli, czy Granadzie przy 40 stopniach nie da żyć, ani czym oddychać, przez co mieszkańcy uciekają przed największym słońcem do domów by odpocząć i z nowymi siłami powrócić na wieczór. Dlatego też również w Maladze większość sklepów ( oprócz sieciówek i centrów handlowych ) jest zamknięta w godzinach 13.30/14.00 - 16.30/ 17.00. Muzea i większość lokali pozostają czynne. 

Restauracje 
 

Hiszpanie uwielbiają jeść poza domem, dlatego też ilość restauracji jest zatrważająca i są one czynne do późna, jednak trzeba pamiętać o kilku zasadach:

- jemy w miejscach, gdzie znajdziemy lokalnych Hiszpanów - to zawsze znak, że jedzenie jest

  i dobre i tanie, mimo że wielokrotnie wystrój nie zachęca by wejść do lokalu

- śniadanie zjemy w godzinach 9.00 - 11.30

  (zobacz Ranking 10 najlepszych miejsc na śniadanie w Maladze)

- kuchnia jest zamykana w ciągu dnia, a więc nie zjemy między godz. 16.00 a 19.00 

- Hiszpanie ostatni posiłek, najczęściej jedzą w formie tapas ok godz. 21.00/22.00 a więc kuchnia

  powinna być czynna do godz. 00.00 / 1.00 w nocy  (Zobacz rekomendowane restauracje w

  Maladze)

 

Telefony Alarmowe 

 

Policja (Policia Nacional) : 091; Policja lokalna (Policia Local): 092 

Straż pożarna (Bomberos) : 080 Pogotowie ratunkowe (Ambulancias): 061 

 

Konsulaty i Ambasady

 

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Królestwie Hiszpanii

Calle Guisando 23 bis; Madryt 

tel: +34 91 37 69 555

www.madrid.polemb.net

 

 

bottom of page