top of page

Bliżej Natury w 14 dni

(Park Krajobrazowy Cabo de Gata - Ronda - El Chorro (Caminito del Rey) - Plaże prowincji Cadiz - Tarifa) 

Gdy dysponujemy większą ilością czasu prócz punktów obowiązkowych, które trzeba zwiedzić w Andaluzji trasę ( Perły Andaluzji w 7 dni) należy wzbogacić o miejsca, gdzie natura jest na pierwszym miejscu. Bezapelacyjnie jedną z największych zalet podróżowania kamperem jest właśnie niewątpliwy kontakt z przyrodą i odpoczynek w warunkach pozwalających zapomnieć

o zgiełku miasta. Andaluzja wydaje się być wręcz podróżniczym rajem, bowiem każdy znajdzie tu coś dla siebie - przepiękne plaże (od Costa de la Luz, po Costa del Sol czy Costa Tropical)

po imponujące pasma górskie ze strzelistymi szczytami Sierra Nevada. *

 

*Nasz cały artykuł przeczytasz w Magazynie Polski Caravaning

 

Park Krajobrazowy Cabo de Gata
 

Środkowy odcinek Costa de Almeria to przede wszystkim Park Krajobrazowy Cabo de Gata - Nijar, którego nazwa pochodzi od cypla Cabo de Gata, stanowiąc najpiękniejszy

i prawdopodobnie najbardziej dziki fragment południowej części hiszpańskiego wybrzeża. Krajobraz parku wypełniony jest klifami, wydmam i słonymi jeziorami,

a dzięki temu znajdziemy tu niespotykane nigdzie indziej siedliska przyrodnicze, prawdziwe bogactwo fauny i flory. Wzdłuż ciągnącego się na 60 km wybrzeża nie znajdziemy betonowych osiedli, czy głośnych kurortów, wręcz przeciwnie - niejednokrotnie będą to dzikie plaże czy ukryte jaskinie. 

 

 

Gdzie nocować: Camping Cabo de Gata, Camping Los Escullos, Camping La Garrofa

 

 

 

 

 

Ronda

 

Ronda, zwana "białym miastem", to jedno z najciekawszych miejsc w Andaluzji, którego nie można ominąć wybierając się na Costa del Sol. Niecodzienną malowniczość zapewnia Rondzie jej położenie po obydwu stronach skalistego wąwozu rzeki Geadalevin, zwanego El Taji. Ich brzegi łączy nietuzinkowy i robiący prawdziwie wrażenie 100-metrowy łukowy "nowy most" Puente Nuevo, zbudowany w XVIII w.

Trasa wokół miasta jest imponująca, nie raz będziemy mieli ochotę zatrzymać się chociaż na chwilę by podziwiać widoki, a znajdujące się w pobliżu miasta jak Setenil de las Bodegas, Grazelema, czy Zahara de la Sierra zachwycą każdego. 

 

Gdzie parkować:  Nie poleca się wjeżdżanie do centrum miasta, kamper najlepiej zostawić przy parkingu nieopodal stacji autobusowej. 

 

Gdzie nocować: Camping El Sur, Camping El Cortijo

 

El Chorro (Caminito del Rey)

 

Niewielka miejscowość górska słynnie dziś z ponownie otwartej w 2015r. tzw

„Ścieżki Króla” czyli Caminito del Rey, uważanej swego czasu za jedna najniebezpieczniejszych miejsc wspinaczkowych na świecie. Szlak ciągnący się wzdłuż stromych ścian wapiennego wąwozu Desfiladero de los Gaitanes (znajdującego się nieopodal El Chorro) został zbudowany w latach 1901- 1905 r. w celu transportowania materiałów i ludzi. Stare Caminito, które nie przetrwało próby czasu, zostało pozostawione w stanie nienaruszonym, gdyż nowa ścieżka składająca się głównie z drewnianych paneli i wsporników wywierconych w skale, została umiejscowiona tuż nad nią. Ponadto trasę wzbogacono o szklane płyty, oraz zawieszony na wysokości 100m nad wąwozem most łączący obie strony Balconcillo de los Gaitanes. 

 

Plaże Prowincji Cadiz

 

Gdy przeżyjemy już wspinaczkową adrenalinę oraz zwiedzimy przepiękne miasta Andaluzji nie pozostaje nam nic innego jak uciec od zgiełku cywilizacji i zająć się błogim leniuchowaniem na przepięknych plażach prowincji Kadyks. Punktem obowiązkowym jest niewielka wioska Los Canos de Meca wraz z imponującą latarnia, gdzie szerokie piaszczyste plaże, klify i krystalicznie czysta woda Oceanu Atlantyckiego pozwolą poczuć się jak w raju. Na naszej podróżniczej mapie nie powinniśmy zapomnieć o sąsiadującej plaży Barbate, Zahara czy Zahara de Las Atunes gdzie znajdziemy wręcz wysyp kamperów i miejsc idealnych na postój. Naszą podróż powinniśmy zakończyć w przepięknej plaży de Bolonia, która w 2016 roku otrzymała tytuł najlepszej plaży Hiszpanii. Znaleźć tu można tylko naturę i ponad 4 km złotego piasku ale również zjawiskową ruchomą wydmą na ponad 30m wysokości, która stanowi pomnik przyrody. 

 

Gdzie nocować: Camping Pinar San José, Camping Caños de Meca, Camping Bahía de la Plata

 

Tarifa

 

To najdalej wysunięte miasto kontynentalnej Europy położone na granicy Oceanu Atlantyckiego i Morza Śródziemnego zaledwie 15 km od Afryki, którą bez problemu można zobaczyć. Niewielkie miasteczko, dzięki swojemu idealnemu położeniu i warunkom atmosferycznym, jest mekką dla surferów i kitesurferów liczne przybywających tu w trakcie sezonu. Piękne plaże i wysokie fale oraz niespotykany nigdzie indziej klimat rajskiego życia jest uwielbiany również przez miłośników podróży kamperem, o czym świadczy bogata zaplecze campingowe. 

 

 

Gdzie nocować:  Camping Valdevaqueros, Camping Paloma, Camping Torre de la Peña

bottom of page