top of page

Pielgrzymka El Rocio

 

Romeria del Rocío to jedna z najbardziej znanych i największych pielgrzymek w Hiszpanii.

Wydarzenie, które łączy tradycje chrześcijańską z radosnym świętowaniem, odbywa się pięćdziesiąt dni po zakończeniu Wielkiego Tygodnia. Każdego roku ponad milion rocieros, jak nazywa się pielgrzymów, dociera na Dzień Zesłania Ducha Świętego do sanktuarium Paloma Blanca położonym w wiosce El Rocío odległości 17 kilometrów od miejscowości Almonte 

( prowincja Huelva ).

 

Celem pielgrzymów jest oddanie czci wizerunkowi Matki Boskiej z El Rocío.

Pielgrzymka ma swoje początki w XII wieku i związana jest z tajemniczym pojawieniem się cudownego wizerunku figury Matki Boskiej, która jak legenda głosi, została znaleziona przez myśliwego z okolic Almonte. Znajdowała się na jednym z drzew rosnących na terenach tamtejszych mokradeł. Myśliwy zabrał figurę ze sobą, ale gdy zatrzymał się na odpoczynek, figura w cudowny sposób powrócił na miejsce, z którego została zabrana. Świętość miejsca została potwierdzona. Wkrótce wybudowano tam kaplicę, a później Ermitę czyli Bazylikę Najświętszej Maryi Panny z El Rocío.

 

W zależności od miejsca skąd jest organizowana, pielgrzymka może trwać od kilku godzin do kilku tygodni, natomiast droga tradycyjnie przemierzana jest konno, pieszo lub w wozach zaprzęgniętych w woły. Niektóre pojazdy wyglądają jak dyliżansy z Dzikiego Zachodu lub cygańskie wozy, barwnie przyozdobione wstążkami, kwiatami, z podwiązanymi zasłonami.

W ciągu dnia bractwa radośnie pokonują drogę nucąc pieśni i „coplas”, zaś nocą biwakują pod gołym niebem, a wokół ognisk organizowane są wesołe zabawy, podczas których odbywają się śpiewy i tańce połączone z dzieleniem się jedzeniem i piciem do wczesnych godzin porannych. 

 

 

Pielgrzymi przybywający do wioski El Rocío rozkładają się całym obozowiskiem oczekując na przybycie pozostałych bractw, by następnie w sobotę  przemarszyć przez miasto

i w huku dzwonów stawić się wraz z sztandarem stowarzyszenia przed Najświętszą Dziewicą.

W niedzielę mają miejsce nabożeństwa, a nocą nikt nie śpi w oczekiwaniu na obchody, które trwają do poniedziałkowego poranka.

 

Wydarzenia

bottom of page